anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Minolta AF35-70/3,5-4,5 Co o tym sadzicie ?

profile.country.pl_PL.title
babin-----
Początkujący

Minolta AF35-70/3,5-4,5 Co o tym sadzicie ?

Mam okazje kupić ten obiektyw za bardzo małe pieniądze, oglądałem już go jest w dobrym stanie. Ale jestem ciekaw opinii ludzi którzy się na tym znają :) możne ktoś go ma, miał i możne mi pomóc.Czy warto inwestować jakiekolwiek pieniądze w te szkło?

14 ODPOW. 14
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Na razie spróbuj poszperać tutaj
Ale chyba nie ma za wiele.

------------------------------
fotoamator
Skoczek
Początkujący

Wydaje mi się, że za mały zakres ogniskowych... Niewygodny. Ani to tele, ani szeroki kąt. A światło nie porażające w stosunku do kita. Moim zdaniem nie warto. Lepiej dozbierać kasę i kupić coś lepszego.

profile.country.pl_PL.title
babin-----
Początkujący

Dzięki za fatygę

Znalazłem co nieco o tym szkle AF 35-70/3,5-4,5 na dyxum.com w porównaniu do SAL-1870 wypada o wiele lepiej komentarze tez dość pozytywne ostrosc i kolor, mimo małego zakresu ogniskowej braku ADI i plastikowego bagnetu jest warty swojej malej ceny .

http://www.bi3.pl/img/99685555%20(WinCE).jpg


Postanowiłem go kopic niedługo się przekonam jaki jest w praktyce :D

Wyczytałem ze te obiektywy po wpięciu pod nowe lustrzanki maja obniżoną ogniskową o ok 33% jak to jest tak naprawdę zakres zmniejszy sie z 35-70 na 23-46 ?

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

babin napisał(a):


Wyczytałem ze te obiektywy po wpięciu pod nowe lustrzanki maja obniżoną ogniskową o ok 33% jak to jest tak naprawdę zakres zmniejszy sie z 35-70 na 23-46 ?


NIE. Praw fizyki nie zmienisz a ogniskowa obiektywu jest stała, niezależnie od aparatu do którego go zapniesz.
Jednak, ze względu na wielkość matrycy, zmienia się kąt widzenia (mniejsza jest powierzchnia na którą pada obraz). I aby porównać do aparatów małoobrazkowych używa się określenia crop - czyli "jakiego obiektywu trzeba by uzyć do analoga, żeby uzyskać taki kąt widzenia jak tym na cyfrze".
Dla lustrzanek SONY ten "crop" wynosi ok. 1,5x więc obiektyw 35-70 w alfie, będzie się zachowywał jak ob. 52-105 w aparacie małoobrazkowym (lub w A900), choć nieco inna będzie plastyka i głębia ostrości.

PS. Dlatego w kompaktach, gdzie matryca jest jeszcze mniejsza, na obiektywie jest napisane np. f=5,6-16,8 a w instrukcji podaję, że ekwiwalent dla małego obrazka to np. 34-100mm.

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
babin-----
Początkujący

OK teraz już wszystko wiem jeszcze raz dziękuje :D

oldguest
Początkujący

babin napisał(a):

OK teraz już wszystko wiem jeszcze raz dziękuje :D



A ja jeszcze wszystkiego nie wiem :(
Jak wygląda więc sprawa z opisem ogniskowych na obiektywie, podawane są cyferki jak dla matrycy APS-C czy FF?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

franek4always napisał(a):

Jak wygląda więc sprawa z opisem ogniskowych na obiektywie, podawane są cyferki jak dla matrycy APS-C czy FF?


Zawsze dla małego obrazka czyli FF :)

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Lajam napisał(a):

franek4always napisał(a):

Jak wygląda więc sprawa z opisem ogniskowych na obiektywie, podawane są cyferki jak dla matrycy APS-C czy FF?


Zawsze dla małego obrazka czyli FF :)


Uściślając - na obiektywie jest podana zawsze jego fizyczna ogniskowa!
A całe to przeliczanie stosuje się jako punkt odniesienia dla kątów widzenia zestawu: obiektyw + dana matryca. Tak dla ujednolicenia.

Taki przykład: w rozmowie fotografów wyszło, że dany motyw fotografowali z odległości 3m ogniskową 28mm. I wszyscy wiedzą o co chodzi. Gdy faktycznie, jeden miał A900 i obiektyw 28mm, drugi A300 i obiektyw 19mm a trzeci kompakta z obiektywem 4,6mm.
Gdyby każdy z nich w rozmowie posługiwał się wartościami ogniskowych swojego obiektywu, byłoby to niezrozumiałe dla innych i powodowałoby nieporozumienia. Dzięki "cropowi" czyli przeliczeniu, wszyscy używają tych samych wartości i łatwo się porozumieć.

------------------------------
fotoamator
profile.country.pl_PL.title
kropka33
Początkujący

ooo dzięki Tadeuszu za ten opis, bardzo czytelny i zrozumiały. Muszę sobie to dobrze zapamiętać.
Czyli uzywając do mojej A300 obiektywu o stałej ogniskowej 50mm, mam zdjęcia zrobione ogniskową 75mm.