anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Uszkodzone pliki .arw

oldguest
Początkujący

Uszkodzone pliki .arw

Witam,
mam kilka uszkodzonych plików arw, czy istnieje jakieś narzędzie/soft który potrafi odtworzyć chociaż część zdjęcia?

16 ODPOW. 16
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

wątpię by dało się odzyskać uszkodzone dane. Z ciekawości, jaką masz kartę?

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
oldguest
Początkujący

kris napisał(a):

wątpię by dało się odzyskać uszkodzone dane. Z ciekawości, jaką masz kartę?



SONY CF 4GB

profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

sandiski i sony ms są często podrabiane i trzeba bardzo uważać przy zakupie (tylko sprawdzone źródła).....mam nadzieję, że to nie wina karty.
A ile tych (uszkodzonych) zdjęć było?

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Pytanie - czy karta była formatowana w aparacie?
I czy czasem nie wyłączyłeś aparatu w momencie zapisywania zdjęcia?

Jak objawia się owe uszkodzenie pliku RAW?

oldguest
Początkujący

kris napisał(a):

sandiski i sony ms są często podrabiane i trzeba bardzo uważać przy zakupie (tylko sprawdzone źródła).....mam nadzieję, że to nie wina karty.
A ile tych (uszkodzonych) zdjęć było?



Karta kupiona w SC więc chyba nie podróbka, od 2 lat sprawowała się bez zarzutu, uszkodzonych zdjęć jakieś 15%

oldguest
Początkujący

Lajam napisał(a):

Pytanie - czy karta była formatowana w aparacie?
I czy czasem nie wyłączyłeś aparatu w momencie zapisywania zdjęcia?

Jak objawia się owe uszkodzenie pliku RAW?



Lajam, nie rób ze mnie laika ...
Foty dają się kopiować, ale nie dają się czytać, próbowałem w LR, IDC, Picasa - wszędzie pojawia się komunikat w stylu: plik jest uszkodzony, brak jest podglądu miniaturki.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

franek4always napisał(a):


Lajam, nie rób ze mnie laika ...


Nie bierz proszę tego tak bardzo do siebie. Błędy typu - brak formatowania karty w aparacie - przydarza się nawet najlepszym. Ja zawsze po zrzucie zdjęć do kompa wykonuję formatowanie karty po włożeniu jej z powrotem do aparatu.

A w aparacie da się podejrzeć miniaturkę?

oldguest
Początkujący

Lajam napisał(a):

franek4always napisał(a):


Lajam, nie rób ze mnie laika ...


Nie bierz proszę tego tak bardzo do siebie. Błędy typu - brak formatowania karty w aparacie - przydarza się nawet najlepszym. Ja zawsze po zrzucie zdjęć do kompa wykonuję formatowanie karty po włożeniu jej z powrotem do aparatu.

A w aparacie da się podejrzeć miniaturkę?



Lajam, nie biorę do siebie. Przy pierwszym włożeniu karty do aparatu było wykonane formatowanie. Z założenia kopiuję foty bez wyjmowania karty, poprzez kabel USB wpięty do body aparatu. Po udanym skopiowaniu usuwam wszystkie pliki na karcie, odłączam "w sposób bezpieczny" urządzenie pamięci masowej USB i dalej bawię się w obróbkę zdjęć. Nigdy taki sposób zrzucania plików na kompa nie stwarzał żadnych problemów - do dziś :(

Nigdy również nie wykonuję dodatkowego formatowania po zgraniu zdjęć, wg. mnie taka czynność to "nadgorliwość" skracająca tylko żywotność pamięci. Pamięci typu FLASH mają określoną żywotność (liczbę read/write dla każdej komórki pamięci). Formatowanie powinno być wykonywane tylko przed pierwszym użyciem w danym urządzeniu, po wystąpieniu problemów z kartą bądź z urządzeniem w którym się znajduje lub w celu sprawdzenia "sprawności" karty. Na chwilę obecną nie będę jej formatował, na wypadek ew. odtworzenia usuniętych plików.

Pytanie w wątku dot. naprawy uszkodzonych plików arw, stąd prośba o skupieniu się raczej na pomocy w tej kwestii, a nie przyczynach powstania uszkodzeń w plikach. Z góry dziękuję za sugestie w tej materii.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Sądzę, że pomocne może być właśnie sformatowanie karty i próba odzyskania plików jakimś programem do tego celu przeznaczonym. (Ew. 2 próby - jedna przed, druga po sformatowaniu). Ale jeśli pliki są już uszkodzone, to może im nic nie pomóc.

------------------------------
fotoamator