anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony Alpha A7 II + Sony E 18-55 mm problem z ostrością

profile.country.PL.title
kadrewi1
Poszukiwacz

Sony Alpha A7 II + Sony E 18-55 mm problem z ostrością

Witam,

Mam dosyć spory problem, kupiłem kilka dni temu zestaw Sony Alpha A7 II (nowy) i do tego obiektyw Sony E 18-55 mm f/3.5-5.6 OSS SEL-1855 (używany) głównie do filmowania.

 

Zarówno przy zdjęciach jak i filmach (przy tych gorzej) obraz wygląda źle, jest rozmyty, mętny, widać bardzo duży szum. Na zdjęciu nie widać np. producenta zeszytu, czy zwoi , co w przypadku drugiego aparatu lumix g7 nie jest problemem.

Testowałem chyba wszystkie ustawienia aparatu i nie przyniosło to rezultatu. Ręczne ustawianie ostrości też nie daje pożądanego efektu.

 

DSC00027.JPG

 

 

W obu przypadkach użyty był AF ustawiony na środek kadru

 

Możecie doradzić co jest przyczyną takich zdjęć/filmów. Czy jest to wina obiektywu, aparatu czy moich umiejętności.
To mój pierwszy post - proszę o wyrozumiałość :slight_smile:

 
10 ODPOW. 10
profile.country.PL.title
kadrewi1
Poszukiwacz

Poniżej jeszcze jeden film w nieco gorszym oświetleniu

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Hej, zdajesz sobie sprawę, że ten obiektyw nie jest przeznaczony do pełnej klatki?

profile.country.PL.title
kadrewi1
Poszukiwacz

Dowiedziałem się o tym dopiero od Ciebie, po czym poznać że obiektyw jest przystosowany do danego modelu (poza rodzajem mocowania)?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Obiektywy do A7 mają oznaczenie FE w nazwie. Jeśli jest tylko "E" to znaczy, że są przystosowane do mniejszych fizycznie matryc. 

 

Spróbuj może pożyczyć od kogoś obiektyw z oznaczeniem FE i porównać materiał.

profile.country.PL.title
kadrewi1
Poszukiwacz

Dzięki za odpowiedź, znalazłem jedno miejsce gdzie wypożyczają obiektywy, przetestuję w najbliższych dniach.

profile.country.PL.title
kadrewi1
Poszukiwacz

Dostałem od znajomego obiektyw do testów przystosowany do pełnej klatki Sony SEL2870, problem się trochę wyklarował:
Zdjęcia wychodzą idealnie, nie ma problemu z ostrością.
Filmy są rozmyte, nie jest możliwe odczytanie kodu QR z dołu opakowania, problem zarówno przy autofocusie jak i manual.

W obu ustawiony czas 1/50, iso 400, przysłona 3,5, ostrość na środek kartonu

DSC00059.JPG

https://www.youtube.com/watch?v=xoO6ie0H4s4&feature=youtu.be

Macie pomysł co jest nie tak?

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Z jakiej odległości robiłeś to zdjęcie, na jakiej ogniskowej? Moim zdaniem jest wszystko ok, poczytaj o głębi ostrości i jak się zmienia w zależności od przysłony i ogniskowej obiektywu.

 

Są również różne symulatory, np. pierwszy z brzegu https://dofsimulator.net/pl/, czy https://www.photopills.com/calculators/dof

profile.country.PL.title
kadrewi1
Poszukiwacz

Odległość około 1m przysłona przy zdjęciu jak i filmie 3.5

Dla porównania dodaję klatki z filmu zrobione starym aparatem (Panasonic lumix g7 14-22) i nowym sony a7 ii nagrane w FullHD i powiększone dwukrotnie
Panasonic:
Panasonic.jpg

 

Sony:Sony.jpg

profile.country.PL.title
mat_czok
Expert

Nie podałeś jeszcze ogniskowej.

A jakie masz pytanie porównując te dwa kadry? Te aparaty mają różne rozmiary matrycy jeden mikro 4/3, drugi 35 mm (tzw. pełna klatka), więc głębia ostrości na tych matrycach będzie inna. Po drugie jak chcesz coś porównać, to paramateyr nagrywania muszą być takie same – przysłona, czas, iso. Z ogniskową będzie trudniej, bo trzeba by przeliczyć żeby uzyskać mniej więcej taki sam kąt widzenia.