anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Minolta 28 f2.8

profile.country.pl_PL.title
alcazarc
Początkujący

Minolta 28 f2.8

Polecam to szkiełko , chyba jestem jego szczęśliwym posiadaczem , jak narazie efekty rysowania tego szkła mnie powaliły, imprezy domowe przy kiepskim świetle, portrety , krajobrazy , architektura i to co lubie najbardziej , a mianowicie panoramowanie. Niedługo zamieszcze troszkę fotek zrobionych zapomocą tego szkła. Szczerze polecam warto mieć ten obiektyw w swoim warsztacie.

23 ODPOW. 23
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Sigma na APS-C to naprawdę godne polecenia szkiełko.


Sam dzierżę w garści od jakiegoś czasu Sony 28/2.8 czyli obiektyw z tematu (bliźniacza konstrukcja tyle, że w szatach Sony)

To moim zdaniem bez wątpienia najsłabsza optycznie stałka w systemie. Niemniej to dość tani "szeroki" kąt dla pełnej klatki, a ja czegoś takiego potrzebowałem gdyż dość trudno mi zebrać fundusze na 16-35/2.8

Dość przyzwoicie ostry w centrum, nawet na pełnej dziurze, AF dość szybki, kompaktowe rozmiary.

Z rzeczy które mnie mniej cieszą: bardzo "nerwowe" rozmycie tła, spada kontrast pod światło (bardzo), spora winieta na pełnej dziurze, aberracje.

Początkowo byłem rozczarowany bo miałem przez pewien czas 16-35 Zeissa i tam było znakomicie, ale postanowiłem że trochę z 28-ką "pobędziemy", szczególnie że wydałem na nie coś ok. 400 zł a stan bardzo przyzwoity, optyka idealna :)

Wstawię może kilka przykładowych zdjęć w pełnej rozdzielczości.

UWAGA! DUŻE ZDJĘCIE!

profile.country.PL.title
Mi.chel
Użytkownik


generalnie szukam stałki do pomieszczeń w granicach 20-30 mm z jasnym światłem
sonowska 35 ciut za wąska jeszcze :(

czy to 2.8 nie będzie za ciemne?
no i jaką alternatywę możecie polecić?

proszę, pomóżcie w wyborze :rolling_eyes:

budżet? powiedzmy do 1500 zł
chyba niewiele tego będzie :|

Minoltę 24/2.8 mogę spokojnie polecić, używam w pomieszczeniu z kiepskim światłem (mieszkanie w starym wieżowcu) i spokojnie daje radę przy ISO1600-ISO3200, (lub niższym, jeśli pojawi się słoneczko za oknem ;-) ).
Jest lepsza optycznie od 28/2.8, również mała i zgrabna, AF celny w ogromnej większości wypadków - na to wpływ ma oczywiście stosunkowo duża głębia ostrości, w porównaniu do proponowanej Sigmy 30/1.4 przy f/1.4.
No i da się trafić taką Minoltkę za 600-700 zł - a jeśli Ci się nie spodoba, sprzedasz praktycznie bez straty.

Michał Koziara
profile.country.PL.title
kris..
Pasjonat

2.8 to imho nadal ciemnica......zwłaszcza, jak na stałkę.

____________________
FF. 14mm. 35mm. 50mm. 85mm. 135mm. 500mm. 70-210
thank god i'm a photographer
profile.country.PL.title
Mi.chel
Użytkownik

kris napisał(a):

2.8 to imho nadal ciemnica......zwłaszcza, jak na stałkę.

Coś za coś - MAF 24/2.8 jest za to mała i fajnie leży na Nex-5N :-)
Do tego ostrość przy f/2.8 jest naprawdę przyzwoita, Sigmę trzeba domknąć do f/2.0, żeby uzyskać podobną.
Ale oczywiście, jeśli priorytetem jest maksymalna jasność obiektywu, to Sigma też jest dobrym wyborem, tym bardziej, że w podanym budżecie można kupić używkę na gwarancji.

Michał Koziara
kata-woj
Początkujący

dziękuję za te wszystkie opinie :)

Michel można gdzieś zobaczyć zdjęcia wnętrz zrobione tą minoltą?
waham się właśnie między nią (kusi żeby wypróbować mimo wszystko) a sigmą, której zakup musiałabym odłożyć troszkę w czasie

2.8 to nie to samo co 1.4 to prawda ale w tej chwili mam kit-a 3.5 (gdzie tą wartość w mieszkaniu wyświetla mi baaaaardzo rzadko :P ) ale z lampą zewnętrzną daje radę ;)

:c18

kata-woj
Początkujący

jest parę używek sigmy 30/1.4 na alle, no właśnie ale... drogiego obiektywu nigdy nie kupowałam w ten sposób
trochę za duże ryzyko jak dla mnie :rolling_eyes:

profile.country.pl_PL.title
spolghost1lgexk
Nowicjusz

jako posiadacz 30f/1.4 mogę polecić. jednak jeżeli 35 jest wąska, to może lepiej poświęcić światło na rzecz zakresu i rozejrzeć się za 1750f/2.8?

kata-woj
Początkujący

ghost wolałabym stałkę ;)
bo z tego zakresu, który podałeś to w planach do realizacji nowy sony ;)

a powiedzcie mi jak z szybkością AF w tych starych minoltach?
czy to zależy od egzemplarza?

profile.country.pl_PL.title
spolghost1lgexk
Nowicjusz

w stałkach zwykle chodzi o coś, a nie tylko o brak możliwości zmiany ogniskowej. a 28f/2.8 nie daje ani jasności, ani jakości.

za to jest tania i mała. mz dużo ciekawsze jest 35f1/.8

profile.country.PL.title
Mi.chel
Użytkownik


Michel można gdzieś zobaczyć zdjęcia wnętrz zrobione tą minoltą?

Na Flickrze jest sporo zdjęć z tego szkiełka, co prawda mało wnętrz, ale coś się znajdzie:
http://www.flickr.com/photos/channaher/3794334270/sizes/o/in/photostream/
http://www.flickr.com/photos/channaher/3474348637/
http://www.flickr.com/photos/channaher/3475158102/
http://www.flickr.com/photos/cdspit/272251321/ (nie do końca wnętrze, ale podobne)

Zrobiłbym sample z mieszkania, ale muszę najpierw posprzątać ;-)
Może jutro w pracy coś cyknę.

Michał Koziara