anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

FLEKTOGON MC auto 35mm f/2.4

profile.country.pl_PL.title
BuBu__
Początkujący

FLEKTOGON MC auto 35mm f/2.4

Witam, mam problem z obiektywem Carl Zeiss Flektogon 35/2.4. Jest to stary obiektyw z mocowaniem m42 i byłam niezmiernie szczęśliwa, kiedy podarował mi go mój dziadek, tym bardziej, iż nigdy nie był uzywany.
Jednak nie wiem, czy to faktycznie problem z obiektywem czy po prostu ja się do końca nie znam, ale ustawiając go choćby na nieskonczonośc, wyostrzony obraz mam na odległości zaledwie 20 cm... więc właściwie mogę nim robić zdjęcia macro.
->np takie http://www.fotothing.com/photos/0f3/0f3 ... 2a_d71.jpg" target="_blank
Czy ktoś mógł by mi coś poradzić, ewentualnie wyprowadzić z błędu?

13 ODPOW. 13
Creatoor
Początkujący

Fotka którą prezentujesz ma wykasowane exify. Jaką miałaś przysłonę ustawioną? Może przyczyna leży właśnie w przysłonie. Spróbuj ustawić przysłonę na 22 i wtedy wyostrzyć na obiekt oddalony jakieś 3-4 metry od ciebie. Powinnaś uzyskać głębię od 1,5 metra do nieskończoności. Te 20 cm nie wzięło się znikąd. Obiektyw ten ostrzy właśnie od 20 cm.

Ps. a przełącznik A/M działa? Może ustawiasz ostrość a on nie reaguje i cały czas jest w pozycji 0,2m?

profile.country.pl_PL.title
BuBu__
Początkujący

Creatoor napisał(a):

Te 20 cm nie wzięło się znikąd. Obiektyw ten ostrzy właśnie od 20 cm.


przepraszam, trochę nie jasno to opisałam, on właśnie ostrzy do 20 cm, to 20 i mniej, do około 7 cm

Creatoor napisał(a):

Ps. a przełącznik A/M działa? Może ustawiasz ostrość a on nie reaguje i cały czas jest w pozycji 0,2m?


sam przełącznik działa, no ale nie jest kompatebilny z aparatem, blokuje jedynie przesłonę, kiedy jest na automacie to przesłona w obiektywie jest na max otwarta
jeśli natomiast chodzi o ustawienie jej na 22, to w miarę dobrych warunkach oświetleniowych jakie mam teraz w pokoju nic nie widać, no chyba ze delikatnie jasną plamę - źróło światła
próbowałam ustawiać na dalszych odległościach na chybił trafił, ale czego kolwiek bym nie sfotografowała to i tak rozmyte

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

a czy mogła byś zrobić fotkę samego obiektywu od strony gwintu?
bo coś mi się tu nie zgadza
z Twojego opisu by wynikało że masz tam dokręcony pierścień makro dlatego ostrzy od 20cm
i jeszcze jedna sprawa czy przytykasz ten obiektyw do aparatu czy dokręcasz przez przejściówkę ?

profile.country.pl_PL.title
BuBu__
Początkujący

nie no, gdybym miała przykręcony pierścien macro, to chyba bym zauważyła? choć gwint mojego obiektywu różni się od tego na stronce, którą podałam, więc` lepiej dodam foto :P
obiektyw montuję przejściówką
foto trochę kitowo wyszło, ale z lampą było słabo widoczne, a statywu niestety nie mam, ale co nieco tu widać... w razie czego jutro mogę wstawić lepsze foto

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

nie no widać że obiektyw jest zupełnie nowy
nawet gwint jest cały poczerniony
tylko to nie możliwe żeby na nieskończoności ostrzył Ci do 20cm
mam w swojej kolekcji kilka obiektywów M42 i jedynie Jupiter 9 miał problem z nieskończonością
ale ostrzył do 50-70m(nie mierzyłem)
wykręciłem śrubkę ograniczającą i jest ok

profile.country.pl_PL.title
BuBu__
Początkujący

Nom, nowy nowy... aż dziwne, bo go chyba nie używał, ale ciągle pamiętał, gdzie jest, heh...
no i niestety, tylko do 20 ostrzy, sprobóję może jutro w dzień, z tą przesłoną ustawioną na 22, ale w wizjerze to niestety okropna ciemność, nawet jak w aparacie ustawialma na szalenie długi czas naświetlania, to było mocno rozmyte
Choć trochę się dziwię, czy szkło nie powinno być czasem równo z gwintem, podobnie jak z fotki na stronie którą podałam? Bo np w moim Heliosie jest tak, że kiedy ustawię go na nieskończoność, to szkło wystaje nawet ciut poza gwint


Dzisiaj dostarczam już lepiej widoczne foto obiektywu, gwint trochę się różni od obiektywu tutaj http://www.fotografowac.pl/gfx/instance_9/112_3.jpg" target="_blank
Drugie foto to zdjęcie robione tymże obiektywem, ustawione na nieskończoność i przesłonę 22

Creatoor
Początkujący

Byłem dzisiaj rano u znajomego, który ma Flektogona o tych parametrach, tyle że Elektric. Nie ma takiej opcji żeby nie działał. Co prawda trudno nim ustawić ostrość (bardzo trudno!) a przy f/11 robi się totalnie mydlany, to jednak jakoś fotki się udają.
Gwint, który pokazujesz całkiem mnie zaskoczył. Wygląda tak jakby już miał założony jakiś adapter na M42. Znajomy ów wspomniał, że spotkał się z wersją Flektogona stosowaną w kamerach. Ten wygląda tak jakby ktoś przerobił go na wersję M42. A może przeróbka się nie udała i on od początku nie działał prawidłowo, dlatego wygląda jak nie używany, bo nikt go nie używał ze względu na wadę. Może po prostu nie da się nim wyostrzyć? Może ten nietypowy kołnierz tak go nazwijmy, działa jak pierścień makro i w tym celu został zrobiony?
Coś mi się zdaje, że założyliśmy nowy wątek na forum: W kręgu tajemnic 8-) . Najgorzej jak czegoś nie można zbadać organoleptycznie...

Ps. Znalazłem ciekawy test: zobacz
tutaj masz tłumaczenie na polski: zobacz

Podobnie tutaj

A tutaj masz posty z forum, mowa tam o problemach z Flektogonem (zacznij czytać od 28.03.2006 post Danko i dalej) http://www.cyberfoto.pl/acyfrowe/t-59165.html


profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

o i teraz ewidentnie widać że coś jest nakręcone na gwint obiektywu
postaraj się tę tuleję odkręcić

Creatoor
Początkujący

Mam wrażenie, że tam będzie inny gwint...
http://klubkm.pl/forum/images/smilies/Istreed.gif