anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

RX10 wadliwy egzemplarz

-Piotr-
Użytkownik

RX10 wadliwy egzemplarz

Zwracam się z zapytaniem do obeznanych w temacie, czy można żadać od sony wymiany sprzętu na nowy, czy muszę go naprawiać?! Otóż kupiłem 25 listopada 2014 roku RX10, wszystko wydawało się OK (wydawało), alr dokupiłem lampę błyskową i okazalo się że aparat jej nie wyzwala, robi zwarcie, dokupiłem drugiego rx10 i tam działa, po porównaniu obu aparatów okazuję się też że stabilizacja też nie działa jak powinna lub wcale nie działa, w nowym działa, przy zmianie ogniskowej z tele na wide słyszalne są zgrzyty i widoczny przeskok obrazu, czy trafiłem na wadliwy egzemplarz ? Proszę o poradę czy ja to mogę reklamować czy naprawa i naprawa itd.... czy wogóle to naprawią (poprawią ) w POlsce, dziekuję za odpowiedzi, Piotr

5 ODPOW. 5
profile.country.PL.title
piotruso
Znawca

A gdzie kupiłeś sprzęt?

Ja bym oddał do sklepu jako towar niezgodny z umową i poprosił o wymianę na egzemplarz pozbawiony wad.

Federacja konsumenta Co warto wiedzieć o reklamacji

UOKiK Niezgodność towaru z umową

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Witaj, jeśli zakupiłeś aparat przed 24 grudnia 2014 to oddaj aparat do sklepu z tutułu niezgodności towaru z umową.

 

Zwrotu pieniędzy możesz domagać się tylko wtedy, gdy niezgodność towaru z umową jest istotna i wystąpi choć jedna z następujących sytuacji:

• sprzedawca nie jest w stanie doprowadzić towaru do stanu zgodnego z umową poprzez wymianę ani naprawę, bowiem jest to niemożliwe lub wymaga nadmiernych kosztów;

• naprawa albo wymiana nie została wykonana przez sprzedawcę w odpowiednim czasie;

• naprawa albo wymiana naraża Ciebie na znaczne niedogodności.

 

Jeśli kupiłeś po 25 grudnia to obowiązuje rękojmia:

 

Możesz żądać obniżenia ceny, naprawy, wymiany lub odstąpienia od umowy, jeśli wada towaru jest istotna. Wybór zależy od Ciebie. Sprzedawca może jedynie zaproponować inne rozwiązanie, biorąc pod uwagę, czy Twoje żądanie jest możliwe do zrealizowania, czy realizacja żądania nie wymagałaby zbyt dużych kosztów, czy wada jest istotna czy nieistotna, czy towar był wcześniej reklamowany i np. jak szybko towar można naprawić.

Warto wiedzieć, że możesz odstąpić od umowy tylko wtedy, gdy wada towaru jest bardzo istotna (Kodeks cywilny, art. 560 i dalsze). Jeśli jednak – w przypadku drobnej wady – po 14 dniach kalendarzowych od chwili zgłoszenia reklamacji sprzedawca nie wywiąże się ze swoich obowiązków (np. wymiany wiatraczka w laptopie), reklamacja zostanie uznana. Wówczas masz prawo odstąpić od umowy.

-Piotr-
Użytkownik

Aparat kupiłem 25 listopada 2014 w Sony Centre w Częstochowie, chyba walnałem błąd, bo wysłałem go do serwisu sony, powinienem oddać go sklepu, tak twierdzicie.

Poczekam na opinię serwisu, dziekuję na razie za zainteresowanie, pozdr. Piotr

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

jak oddałeś na gwarancji to teraz już wszystko zależy od sierwisu jeśli uznają że uszkodzenie jest mechaniczne to masz pecha.

-Piotr-
Użytkownik

Witam ponownie, sprzęt wrócił z naprawy, wymienili obiektyw, uszkodzenie zoom i stabilizacji, napisali też że naprawili coś w układzie wyzwalania zewnętrznej lampy błyskowej, ale jakoś tego nie zauwazyłem, lampa dalej nie działa. Mam prośbę do użytkowników RX10 lub podobnego ze stopką multi interface, czy podłaczaliście lampy innych producentów, czy działają?, czy np. zwykły wyzwalacz radiowy ze stopką ISO (jeden styk) działa u Was. Czekam na odpowiedzi - Piotr