anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Prześwietlone zdjęcia

profile.country.pl_PL.title
krrafi
Początkujący

Prześwietlone zdjęcia

Od 2 lat używam A300 do zabawy w fotografię, obiektyw kitowy 18-70, kilkaset ciekawych fotek, jako amator byłem zadowolony - ogólnie wszystko o.k. Kilka miesięcy temu padła zębatka AF (hałas, terkotanie) dzięki forum dowiedziałem się co to takiego - naprawiłem obiektyw i wszystko grało, zdjęcia w pomieszczeniu bez zarzutów. Wybrałem się 4 dni temu na weekend do Pragi, zdjęcia na dworze, piękna pogoda a tutaj niespodzianka - zdjęcia w trybie P prześwietlone, Auto, A i S - to samo. Zacząłem sobie radzić korekcją kompensacji ekspozycji (-) aby to jakoś ratować. Ale nie zawsze dobrze wychodziło. Tak więc zacząłem używać trybu A i ręczne ustawiać najmniejszą wartość przesłony - to zaczęło ratować sytuację. Zauważyłem, że jak jest niska ogniskowa (np.18mm) to program P ustawia wyższą wartość przesłony i wtedy zdjęcia są prześwietlone, przy wyższych ogniskowych tego nie ma i jest lepiej. Gdy w trybie A ręcznie obniżę przesłonę zdjęcia wychodzą w miarę dobrze. Moje pytanie jest następujące: co tutaj jest uszkodzone, że prześwietla zdjęcia: obiektyw (po wymianie zębatki AF), oprogramowanie, może matryca albo styki na obiektywie. Wcześniej tego nie było. Zdjęcia w pomieszczeniach są o.k. Poradźcie coś koledzy, bo nie wiem co o tym myśleć.

11 ODPOW. 11
oregon-----
Początkujący

Witam. Stawiam na usterkę przysłony. Miałem identyczny przykład z Minoltą 35-105mm pierwszej wersji. Kupiłem kiedyś na aukcji internetowej egzemplarz w świetnym stanie wizualnym. Szkła idealnie czyste, środek również. To samo można było powiedzieć o obudowie. Słowem, cacuszko. Co z tego jak zaoliwiona przysłona nie odbijała i prześwietlał wszystkie foty na wyższych wartościach przysłony. W pomieszczeniu jeszcze było OK , bo jakoś pracowała w temp. pokojowej. W plenerze zimą nie dawała rady. Dodam jeszcze, że koszt czyszczenia zaoliwionej przysłony w tym modelu to ok 200-250 zł. Sprawdzałem w kilku serwisach. Udało mi się ją zwrócić sprzedającemu bezproblemowo na szczęście.
Tym co zamierzają nabyć stare, świetne szkła Minolty radzę zawsze o to pytać przed zakupem.
Niestety to częsta ich dolegliwość.

profile.country.pl_PL.title
krrafi
Początkujący

Sprawa wyjaśniona, temat zamknięty. Wszystkiemu winna była przesłona, zacinała się, nie domykała. Wystarczyło ją ręcznie rozruszać. Teraz wszystko gra. Zrobiłem kilkadziesiąt fotek w różnych warunkach - jest o.k. Dziękuję za pomoc.