anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

problem ze zdjęciem; "schodkowanie"??

Patrick777-----
Początkujący

problem ze zdjęciem; "schodkowanie"??

Witam, pozwoliłem sobie założyć nowy temat, ponieważ nie znalazłem na forum niczego podobnego. Nurtuje mnie pewien problem, otóż gdy wróciłem do domu po robieniu zdjęć moim oczom ukazał się nieciekawy widok:

http://img715.imageshack.us/i/dsc05381ra.jpg/

Zwracam się do Was z pytaniem co mogło być przyczyną tego "schodkowania", tj. poszarpania krawędzi, szczególnie widocznego na różowym filarze? Dodam, że problem występował na wielu zdjęciach z tego miejsca, zarówno na pliku jpg prosto z aparatu, jak i na raw. Z tym wiąże się moje drugie pytanie, gdy otwieram plik raw za pomocą IDC SR to zdjęcie jest podobnie postrzępione, natomiast gdy korzystam z Picasy to fotografia jest dużo bardziej surowa i wolna od schodkowania. Co zrobić aby sonowski program do raw-ów nie wczytywał ustawień z aparatu? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

22 ODPOW. 22
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Alcazar napisał(a):

wow i to największy BŁĄD wpływa i nie można tego usunąć :(


szczerze mówiąc właśnie zrobiłem fotkę z włączonym i wył i jakoś w a300 wielkiej różnicy nie widzę za to dro+ już robi nie fajnie na zdjęciu

profile.country.pl_PL.title
alcazarc
Początkujący

a +3 to już masakra :)

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Alcazar napisał(a):

a +3 to już masakra :)


a300 ma tylko off on i + więcej opcji brak :smileymrgreen:

Patrick777-----
Początkujący

Dziękuję wszystkim za pomoc.
Zamieszczam czysty jpeg prosto z aparatu, zdjęcie inne lecz nie posiadam już nienaruszonego jpeg-a z pokazanego wcześniej zdjęcia. "Schodkowanie" jest szczególnie widoczne w oświetlonej, lewej części lewego różowego filaru. Jeżeli będzie to przydatne to zamieszczę również jpeg wywołany z raw-a poprzedniego zdjęcia.
Pozdrawiam.

http://zapodaj.net/40cf0101a467.jpg.html

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

przyznam szczerze że ja nie bardzo widzę schodki na zdjęciu

grzechoslaw
Początkujący

To już chyba kwestia fizycznej możliwości wyświetlania szczegółów przez monitor :-)

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

grzechoslaw napisał(a):

To już chyba kwestia fizycznej możliwości wyświetlania szczegółów przez monitor :-)


Też mam takie wrażenie. Szczególnie, że są to miejsca bardzo kontrastowe i monitor po prostu może sobie z tym nie radzić...szczególnie LCD. :c20

profile.country.pl_PL.title
hovany
Poszukiwacz

U mnie, a mam obniżony trochę kontrast, na słupach odrobinę widać, ale już na poprzeczce jest dobrze. Tak jak pisze Lajam. Prawdopodobnie zbyt mocny kontrast.

BZ
profile.country.PL.title
rezasurmar
Użytkownik

Sprawdziłem na swoich dwóch podpiętych monitorach, żadne tam PVS itp, zwykłe. Wszystko zależy od programu, którym wyświetlamy, jak również od powiększenia samego zdjęcia. Polecam zrobić eksperyment samemu, zależnie od tego czy zdjęcie zajmuje cały monitor, część etc, schodki wychodzą w różnych miejscach. Wydaje mi się, że to nawet nie kwestia nie możliwości wyświetlenia dużych kontrastowych elementów przez sam monitor (chodź pewnie w pewnej części wina leży po stronie monitora), ale sposobu wyświetlania i przeskalowania zdjęcia na samym monitorze, bo przy różnych powiększeniach schodki wychodzą w różnych miejscach na zdjęciu, oraz mają różny skok.

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

A ja mam monitor CRT i nie wiem o czym piszecie :c63
Nie widzę żadnych "schodków" linia/krawędź jest gładka.
Rozdzielczość monitora to 1600x1200.

------------------------------
fotoamator