anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

problem ze zdjęciem; "schodkowanie"??

Patrick777-----
Początkujący

problem ze zdjęciem; "schodkowanie"??

Witam, pozwoliłem sobie założyć nowy temat, ponieważ nie znalazłem na forum niczego podobnego. Nurtuje mnie pewien problem, otóż gdy wróciłem do domu po robieniu zdjęć moim oczom ukazał się nieciekawy widok:

http://img715.imageshack.us/i/dsc05381ra.jpg/

Zwracam się do Was z pytaniem co mogło być przyczyną tego "schodkowania", tj. poszarpania krawędzi, szczególnie widocznego na różowym filarze? Dodam, że problem występował na wielu zdjęciach z tego miejsca, zarówno na pliku jpg prosto z aparatu, jak i na raw. Z tym wiąże się moje drugie pytanie, gdy otwieram plik raw za pomocą IDC SR to zdjęcie jest podobnie postrzępione, natomiast gdy korzystam z Picasy to fotografia jest dużo bardziej surowa i wolna od schodkowania. Co zrobić aby sonowski program do raw-ów nie wczytywał ustawień z aparatu? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

22 ODPOW. 22
profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

jeśli to wina aparatu to nie mam pomysłu co się stało

ale z całą pewnością mogę powiedzieć, że w momencie kiedy zdjęcie jest większe od ekranu a zawsze jest to jak program go skaluje do okna to wtedy pojawiają się takie schodki oczywiście po powiększeniu do 100% nie powinno ich być...

Patrick777-----
Początkujący

dzięki za odpowiedź, niestety po powiększeniu zdjęcia na 100% "schodki" również są widoczne :|

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Patrick777 napisał(a):

dzięki za odpowiedź, niestety po powiększeniu zdjęcia na 100% "schodki" również są widoczne :|


w takim razie polecam odezwać się do csi i najpewniej będzie trzeba im oddać puszkę na serwis

profile.country.pl_PL.title
alcazarc
Początkujący

sprawdź ustawienia aparatu i zmniejsz wyostrzanie, zapewne ustawiłeś niewiadomo po co na maxa, mam nadzieję że pomoże.

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

Alcazar napisał(a):

sprawdź ustawienia aparatu i zmniejsz wyostrzanie, zapewne ustawiłeś niewiadomo po co na maxa, mam nadzieję że pomoże.


wyostrzanie w puszce nie wpływa na rawy a kolega napisał że z rawami jest tak samo

profile.country.pl_PL.title
alcazarc
Początkujący

a DRO wpływa na RAWy?

profile.country.PL.title
pawelszymanski6
Expert

nie mam pojęcia od momentu kiedy kupiłem a300 jest ustawione fabrycznie na "on" :nauseated_face:

profile.country.pl_PL.title
alcazarc
Początkujący

wow i to najwiekszy BŁĄD wpływa i nie można tego usunąć :(

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Ja bym prosił o fotografię prosto z aparatu zalinkowaną....to co wstawione na IS to jakiś żart 1280x852 pix....

Podejrzewam, że problem tkwi w złej metodzie zmniejszania zdjęć - tutaj mieliśmy GIMP-a.

Prosze w miarę możliwości załadować nieruszanego JPG z aparatu.

Alcazar napisał(a):

wow i to najwiekszy BŁĄD wpływa i nie można tego usunąć :(


Zależy czym otwierasz RAW-a.
Większość wywoływaczek zupełnie pomija ustawienia DRO.