anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

A580 i zdjęcia w podczerwieni

Rustamka-----
Początkujący

A580 i zdjęcia w podczerwieni

witam,
Czy ktoś z Was próbował wykonywać zdjęcia w podczerwieni tym aparatem (bez przerabiania aparatu, tylko z filtrem)? Jakie efekty? Próbowałam robić testy z pilotem, ale niestety efekty nie były najlepsze...

3 ODPOW. 3
profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

offszem da siem ino tsza miec troszkem wiadomosci z tematyki falowej, gdysz jak pofszechnie fiadomo inaczej swiad wici luckie oko a inaczej swiat wici aparat...

Koniec żartów: Oczywiście, że da się to zrobić.
Proponuję ustawić tryb manualny. Zmierzyć temperaturę barwową na nasłonecznionej, zielonej trawce. Im więcej słońca, tym lepiej dla nas. Najlepsze ustawienia efektu będą przy hiperfokalnych. ISO 100 i dłuugi czas naświetlania - czasami 30 sekund może być mało.

Jak bym miał z głowy ustawić parametry to byłoby:
-2500K G9
-Ogniskowa 35mm (szersza ogniskowa prowadzi do lekkiego zabarwienia rogów kadru w kierunku magenty. Ogólnie do IR fajny jest SAL 35F18 lub stara minolta 50/1.7
-ISO100 f/8 30" i bardzo dużo słońca - im więcej tym lepiej!

Powodzenia

Rustamka-----
Początkujący

Dzięki. Na razie mam sigmę 17-70 2.8-4.5 i do niej zamierzam kupic filtr 72 mm? Nada się? Ktoś próbował?

profile.country.en_GB.title
Deviant.
Użytkownik

Słaba jest ta sigma jeżeli chodzi o IR.
Za dobre ma powłoki, które wstawić potrafią barwną dominantę - takiego okrągłego kształtu.
Filtr IR - całkiem fajnie sobie radzi Hoya 720nm - przepuszcza jeszcze nieco fal widzialnych, przez co możemy mieć ładnie pokolorowane niebo. 850nm już jest całkowicie pozbawiona kolorów - za to otrzymujemy niesamowity kontrast. 1000nm i dłuższe (bardzo rzadko spotykane) nadają się do fotografowania kosmosu - jak ktoś lubi.

W mojej galerii jest trochę zdjęć wykonanych w podczerwieni. Zwykle piszę jakim szkłem robione i jakie parametry użyte - może to Ci coś ułatwi...