anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Ostrość w A300

memuga
Początkujący

Ostrość w A300

Mam sony A300 z obiektywem sigma 18-200. Jednak jak oświetlenie jest mierne, czyli zwykłe pokojowe wieczorem to alfa ostrzy tak że wszystko jest mdłe. Nie zawsze dobrze jest używać lampy, więc stąd moje pytanie co ustawić by uzyskać jak najlepszą ostrość ?
Dodam, że zdjęcia robione są ze statywu

35 ODPOW. 35
profile.country.pl_PL.title
marcinnek_
Początkujący

że o instrukcji aparatu nie wspomnę ;)

memuga
Początkujący

wiem wiem i przepraszam za zwykłą głupotę :D problem był chyba w formacie, bo przy RAW zdjęcia wychodzą b. dobre jak na 18-200 😆

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

memuga napisał(a):

problem był chyba w formacie, bo przy RAW zdjęcia wychodzą b. dobre


zły dobór parametrów ekspozycji(przysłona, czas, ISO) nie ma najmniejszego wpływu na format zapisu(jpeg, RAW)

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

memuga napisał(a):

problem był chyba w formacie, bo przy RAW zdjęcia wychodzą b. dobre jak na 18-200 😆


Tak jeszcze z ciekawości zapytam: robiąc w jpg, masz ustawioną maksymalną rozdzielczość i jakość? Czy dla oszczędności miejsca na karcie, zmniejszyłeś którąś z tych wielkości?
(RAW - wykonywany jest zawsze z pełnym rozmiarze, no i nie jest kompresowany).

------------------------------
fotoamator
memuga
Początkujący

nie chodziło mi o to, że oryginalne zdjęcia RAW są super, tylko o to, że da się z nimi zrobić mnóstwo rzeczy, a jpg nawet jak zdjęcie było słabe to nawet photoshop nie pomógł 😆
w jpg miałam ustawione domyślne wartości, czyli chyba wysoką jakość, a co do rozmiaru nie wiem. Wiem, że czasy i przesłona mają wpływ na jakość zdjęcia, ale jeśli o to chodzi to nadal się uczę : > dzięki za wszystkie rady!

profile.country.PL.title
SZFENDAK
Poszukiwacz

memuga napisał(a):

oryginalne zdjęcia RAW są super, tylko o to, że da się z nimi zrobić mnóstwo rzeczy, a jpg nawet jak zdjęcie było słabe to nawet photoshop nie pomógł


da się, tylko tego trzeba się nauczyć dlatego nie zapisuję zdjęć w RAW-ie

memuga
Początkujący

hmm myślałam że wszystko fajnie, a jednak nadal problem ten sam ...
http://i55.tinypic.com/2r54v43.jpg
zdjęcie ostrzone na twarz, jednak ostre jest tylko tło ; / pomocy

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

Być może to BF... (sugerowałem to juz wczesniej)
Jakiego trybu pomiaru AF używasz? szerokiego, punktowego, czy lokalnego?
Jeżeli szerokiego, to być może dla czujnika ważniejsze było tło, a Ty nie zwróciłeś uwagi, który czujnik "złapał"?

------------------------------
fotoamator
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Ale i tak jest progres bo zdjęcie jest nieporuszone i tło wygląda na ostre.

O ile aparat sam ustawia ostrość ZA fotografowanym obiektem i jest to powtarzalne zjawisko, proponuję odesłać aparat do serwisu celem przeprowadzenia kalibracji AF. Jeśli ostrzyłeś manualnie pretensje trzeba mieć do siebie.

Wykonaj test bateryjkowy żeby zweryfikować czy występuje problem front/back focusa.
Ustawiasz 3 baterie w odległości ok 2-3 cm od siebie aparat na statyw , celujesz w środkowa i sprawdzasz gdzie focus ląduje. Test wykonujesz na kilku ogniskowych.

profile.country.pl_PL.title
Szczupic
Użytkownik

Tak mniej więcej powinien wyglądać "test bateryjkowy"

___________________________________________________________________ Sony 850 | Minolta Dynax 7 | Sony HVL 42 | Sigma 70-200/2,8 HSM | Sigma 20-40/2,8 | Minolta 100/2,8 | Minolta 85/1,4G | Minolta 50/1,7 | Sony 35/1,4 G